Testy wody do akwarium

Kiedy i jakie parametry wody w akwarium testować?

W akwarium słodkowodnym podstawowymi testami, jakie wykonujemy są pomiar twardości węglanowej, twardości ogólnej oraz odczyn wody, czyli pH wody. Podobne parametry wody są najczęściej podawane w opisach ryb akwariowych. Z punktu widzenia ryb akwariowych to właśnie utrzymywanie zbliżonych parametry wody w akwarium świadczy o zapewnieniu im właściwych warunków do życia. Testy do pomiaru twardości wody oraz testy do pomiaru pH są najłatwiejszymi, jakie wykonuje się mierząc parametry wody w akwarium.

Jakie KH w akwarium roślinnym, GH oraz pH?

W akwarium roślinnym ryby są nie tylko uzupełnieniem aranżacji ale też wisienką na torcie. Trzeba włożyć trochę wysiłku w utrzymywanie idealnych parametrów wody, które zapewnią dobrze samopoczucie ryb oraz napędzają wzrost pięknych roślin. Na szczęście w dużym stopniu pokrywają się z parametrami, w jakich powinny żyć ryby wpuszczane do tego typu akwarium.

W akwarium roślinnym KH, czyli twardość węglanowa powinno się utrzymywać na poziomie 4-8 stopni niemieckich. Warto wiedzieć, że w akwariach roślinnych, gdzie niemal zawsze podajemy dwutlenek węgla poziom KH poniżej 4 może wpływać na niską stabilność pH. W takiej sytuacji wskazane jest rozbudowanie zestawu CO2 o komputer pH, który będzie monitorował pH wody oraz włączał i wyłączał podawanie dwutlenku węgla.

Twardość ogólna (GH) w akwarium roślinnym może być w zakresie 6-16 stopni niemieckich. Zazwyczaj wykonując pomiar wody testami akwarystycznymi otrzymujemy poziom GH (twardość ogólna) większy niż KH (twardość węglanowa). Bywają jednak sytuacje, kiedy stacje uzdatniania wody, które często są stosowane w domach jednorodzinnych zamieniają jony wapnia i magnezu (te jony odpowiadają za twardość wody) na jony sodu. Można to łatwo poznać po wynikach pomiaru, gdzie KH będzie wyższe od GH. Niestety taka woda nie jest najlepsza do zastosowania w akwarium. W takim przypadku do podmian powinno się używać wody demineralizowanej lub z filtra RO (filtr osmozowy)
lecz trzeba przy tym pamiętać, o odpowiednim jej przygotowaniu za pomocą specjalnych soli lub mineralizatorów .

Pomiar pH pozwala na określenie zawartości CO2 w wodzie akwariowej i jest ściśle powiązana z KH, czyli twardością węglanową. W akwarium roślinnym zależy nam na tym, aby utrzymywać poziom CO2 w zakresie 30-20 ppm. I tak przy KH 4, aby CO2 było na pozi0mie 30 ppm trzeba utrzymywać pH wody 6.6. Przy KH 8, żeby pH było w okolicach 30 ppm pH powinno się utrzymywać w okolicach 6.9. Przy niskim KH odczyn zasadowy wody w akwarium będzie wskazywać na zbyt niski poziom CO2.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *