PO4 w akwarium
Fosforany (PO4) nie są związkami chemicznymi, które szkodzą rybom, istnieje jeden ważny powód, aby kontrolować ilość P04 w akwarium, a jeśli będzie to konieczne – użyć środka, który go obniży. Dlaczego? Nadmiar fosforanów sprzyja produkcji glonów, które w nadmiarze zmniejszą poziom tlenu w wodzie, przyczyniając się do mętnienia i zielenienia wody. Glony znajdujące się w akwarium nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także szkodzą faunie i florze żyjącej w zbiorniku.
Objawy niedoboru fosforu
- Zahamowanie wzrostu całych roślin, szczególnie pędów.
- Degradacja roślin od dołu, zdegradowane liście są zdegradowane na dwa sposoby: albo bardzo nieregularnie jako mikro dziury, mikro nekrozy, lub dość regularnie np. jedna strona liścia jest czarna (nekrotyczna) a druga jeszcze w miarę zdrowa.
- Czerwienienie/ purpurowienie wierzchołków, co ma związek ze stresem i brakiem możliwości produkcji chlorofilu.
- Objawy niedoboru widoczne w pierwszej kolejności na liściach starszych gdyż fosfor jest bardzo łatwo re-utylizowany.
Zalecana ilość fosforu jako PO4
Zalecana ilość fosforu jest ściśle powiązana z twardością wody i ilością innych makroelementów jak i mikroelementów w wodzie. Akwaria z miękką wodą mogą funkcjonować z relatywnie niską ilością fosforanów np. 0,1-0,2 mg/l PO4. Akwaria z dużą ilością makroelementów i o wyższej twardości wody nierzadko wymagają większych ilości fosforanów wodzie w przedziale 0,5-2 mg/l PO4. Znane są także zbiorniki i stosowanie ilości fosforanów po kilka i kilkanaście mg/l PO4, takie dawki wydają się być zbędne, chyba że woda jest bardzo twarda a ilość innych makro i mikroelementów tego wymaga.